web © 1998-2023
MM Sound
31.10.2006: Aktuální právní posouzení možného zákazu antiradarů z 31.10.2006 zde: Právní posouzení.
Radarové detektory jsou v České republice povolené.
V České republice není jízda se zapnutým radarovým detektorem (platí jak pro přenosné tak pro napevno zabudované), omezeno žádným zákonem, vyhláškou nebo předpisem. Zákon o provozu na pozemních komunikacích číslo 361/2000 Sb., který platí od 1.7.2006, zakazuje jen použití aktivních prostředků, které mohou rušit nebo jinak omezovat činnost radarů. Použití pasivních radarových detektorů (antiradarů, které pouze přijímají radarový signál) tento zákon nijak neomezuje ani nezakazuje.
V paragrafu §3 odstavec 4 je uvedeno:
(4) Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, která znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných policií nebo Vojenskou policií při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen „antiradar“).
Protože pasivní radarové detektory neovlivňují ani neznemožňují funkci radarů, není jejich použití tímto zákonem zakázáno a nelze je považovat za antiradar, nýbrž ten z definice své funkce aktivně ruší, nebo ovlivňuje funkci prostředků používaných policií...!
POZOR! Radarový detektor není antiradar, jak sám i jeho výrobce uvádí, jedná se o "radarový detektor". Ministerstva dopravy a vnitra úmyslně překrucují zákon a spojují nespojitelné. Jedná se pouze o štvavou kampaň proti prodejcům radarových detektorů a proti řidičům, jenž detektory používají. Spojovat pasivní detektor s ze zákona vyplývající definicí antiradaru je nesmysl a ministerstva dopravy a vnitra spoléhají pouze na neznalost zákonů a strach řidičů z vysoké pokuty.
Dle právníků výklad zmíněných ministerstev nemá oporu v zákoně a tudíž žádnou právní váhu a v samotném zákoně, který používání pasivních detektorů nikdy nezakazoval se nic nemění.
Antiradar již ze své podstaty nemůže být zakázán. Jedná se totiž de-fakto pouze o detektor rádiových vln v určitých pásmech. Přesně to totiž radarové detektory dělají, nic více. Jde pouze o příjem informace o přítomnosti jakýchsi radiových vln v rozmezích, které nepodléhají a z podstaty ani nemohou podléhat žádnému utajení či omezení. A "právo na informace" je obsahem článku 17. Listiny základních práv a svobod, která je od roku 1992 součástí české ústavy...
Další materiály:
Záznam TV vysílání pořadu Autosalon z 15.7.06 s konstatováním, že antiradary jsou povolené
Zpravodajství ČT: 20.8.2006 Česká televize
Vyjádření MDSČR:
Oficiální potvrzení NEzákazu radarových detektorů.
V České republice je zakázáno:
V naší republice je zakázáno používat aktivní rušičky radarů. Mimo zákon se jsou tedy i různé “protiblesky” (anti-flash) a krycí fólie na SPZ, které znemožňují nebo znesnadňují dokumentaci překročení rychlosti pomocí fotografického přístroje nebo videokamery.
Účinnost tohoto paragrafu i jeho praktická aplikovatelnost, například oproti laserovým rušičkám, je však přinejmenším velmi sporná. Není znám případ, kdy by bylo toto ustanovení použito, neboť jeho vymahatelnost je díky prakticky nulové možnosti zajištění důkazů o přestupku téměř nemožná. Při použití moderní rušičky laserový radar nenahlásí žádnou chybu a chová se stejně, jako kdyby se operátorovi “třásla ruka” a nebyl schopen udržet měřené vozidlo v hledáčku.
Na pevně zabudované detektory se v současné době nevztahuje žádný zákon nebo předpis, který by zakazoval jejich instalaci do vozidel. Detektory mají atest státní zkušebny, nicméně MDSČR bez právního důvodu odmítlo prodloužit platnost jejich schválení o technické způsobilosti (homologace).
Pro Vaši informaci
Policista je oprávněn k prohlídce dopravního prostředku pouze jde-li o důvodné podezření při pronásledování pachatelů a při pátrání po pachatelích a věcech souvisejících s trestným činem, nebo při pátrání po hledaných osobách, zbraních, střelivu, výbušninách, omamných prostředcích nebo odcizených věcech. V jiných případech mu zákon o Policii ČR oprávnění k prohlídce vozidla nedává. Strážník (Městská policie) takové ohledání nemůže učinit nikdy.